Afrikos žemėlapis

Afrika – greitai populiarėjantis, bei gausiai gamtos apdovanotas žemynas, tad panagrinėkime Afrikos žemėlapį šiek tiek daugiau.

afrikos-zemelapis

Afrikos žemėlapis

Ilgiausias neperkirstas smėlio ruožas

Pietinėje šio žemyno dalyje, Lundos plynaukštėje galime rasti Kalahario dykumą. Jos nekerta jokie žvyro, ar akmenų intarpai, tad čia rasime ilgiausią pasaulyje smėlio ruožą. Ši dykuma apima beveik visą Botsvaną, vakaruose driekiasi iki Nambijos, o šiaurėje apima Angolą, Zambiją, bei Zimbambvę.

Čia rasime ir Viktorijos krioklį, kuris buvo atrastas Deivido Livingstono 1855 metais. Šiame kroklyje yra  daug mažų salelių, kurios dalyja krioklį, į daug mažų krioklių, tad šniokštimas yra girdimas 40 metrų spinduliu!

Tobuliausias ežeras

Afrikos pietryčiuose rasime Tanganikos ežerą, kuris „susirenka apdovanojimus“ visose srityse. Iš tiesų, tai yra ilgiausias ežeras pasaulyje, bei antras pagal gylį ežeras po Baikalo, o pagal dydį – penktas.

Netoli Tanganikos ežero yra Kilimandžaras. Kilimandžaras turi tris viršūnes – Kibo, Mawenzi, bei Shira. Šis ugnikalnas yra užgęses, tad daug kur vadinamas kalnu. Vienaip ar kitaip, šio ugnikalnio viršūnė Kibo yra aukščiausia Afrikoje (jos ilgis siekia 5,895m. virš jūros lygio).

http://youtu.be/oxneb51rPTY

Afrikos žemėlapyje galime rasti Viktorijos ežerą. Tai yra didžiausias ežeras Afrikoje, bei antras pagal plotą gėlavandenis ežeras. Šio ežero baseinas yra gan tankiai apgyvendintas, dauguma žmonių čia verčiasi žemdirbyste. Beje, šis Viktorijos ežeras yra laikomas Nilo ištakomis.

Vieta, kur kūrėsi galingiausios civilizacijos

Nilas. Ši upė yra laikoma ilgiausia pasaulyje upe, na, o ji išteka iš Viktorijos ežero. Nilo slėnis ir delta yra gyvenami nuo senų laikų – čia klestėjo senovės Egipto, bei Numbijos civilizacijos, kadangi Nilas buvo svarbiausias vandens šaltinis, bei laivybinė arterija, o Nilo krantuose žemė buvo itin derlinga.

Šiaurinėje Afrikos dalyje galime rasti didžiausią tropinę dykumą žemėje – Sacharą. Ji susiformavo gan neseniai – prieš 2700 metų, tad formuojantis pirmosioms civilizacijoms, čia augo medžiai, bei teliūškavo ežerai. Sacharos gamta yra labai įvairi. Ją galima padalyti į šias dalis:

  • Ergai – Smėlingos dykumos, užimančios 20% Sacharos ploto
  • Hamados – Akmeningos dykumos
  • Regai – Skaldingosios dykumos
  • Sebchos – Druskingosios dykumos
  • Baltoji dykuma – Taip dar yra vadinama Libijos Dykuma
  • Džabeliai – Kalnų masyvai, ir jose esančios skaldingosios dykumos

Tad štai koks yra Afrikos žemėlapis. Iš ties jis turi itin daug įdomių gamtos objektų, tačiau, kad būtų įmanoma juos išvardinti, reikėtų kiekvieną regioną nagrinėti atskirai, o tam reikia skirti itin daug laiko..

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *