Australija

Australija – tai žemynas tarp Ramiojo ir Indijos vandenynų. Pažvelgę į žemėlapį, pamatysite, kad šis žemynas mažiausias iš visų Žemės rutulio žemynų.

Sidnėjaus Operos rūmai, Australija

Australija: kraštovaizdis

Didžioji dalis Australijos – plokščia lyguma vos pakilusiais kraštais. Didysis Vandenskyros kalnagūbris – aukščiausia Australijos kalnų grandinė. Žemyno krantai, ypač pietiniai ir vakariniai, mažai išraižyti, todėl aplinkinės jūros ir vandenynai Australijos vietovėms įtakos turi nedaug. Didysis Barjerinis rifas tęsiasi beveik  2 tūkstančius km palei rytinius Australijos krantus Ramiajame vandenyne. Jį sudaro salos bei nedideli koraliniai rifai, dėl kurių priplaukti prie rytinių Australijos krantų yra nesaugu. Anksčiau čia pražūtį gaudavo daugybė laivų ir jų įgūlos, tačiau net ir šiais laikais pasitaiko nelaimingų atsitikimų.

Australijos vakarinė dalis – didžiųjų dykumų kraštas. Čia nerasite nei pastovių, nei laikinų vandens telkinių. Iš žinomiausių vakarų Australijos vietų yra Didžioji Viktorijos dykuma ir Didžioji Smėlio dykuma.Pusdykumės būdingos ir pietinei Australijos daliai, kur horizonte nematyti nei vieno medžio ar krūmo.

Rytiniai žemyno šlaitai jau gauna daugiau drėgmės ir yra vadinami drėgnuoju atogrąžų rajonu.

Nuo kritulių kiekio šiame žemyne priklauso ir Australijos augalija. Šiaurės rytuose gausu drėgnųjų atogrąžų miškų, kur auga milžiniškos palmės, fikusai ar kiti stambūs medžiai, o vandenyse išvysite didžiules vandens lelijas.

Australija pietuose jau kitokio kraštovaizdžio. Čia medžiai retesni, o ir palmių vargu ar surasite. Tačiau ne ką mažiau įspūdingi ir gausiai čia aptinkami eukaliptai . Jų yra net keli šimtai rūšių, kurie vienas nuo kito skiriasi tiek žiedų išvaizda, tiek ir vaisiais, kamieno forma ar apimtimi. Australijos eukaliptų žievėje daug eterinių aliejų, kurie naudojami medicinoje ir technikoje. Australijoje, arčiau žemyno centro, auga ir dygliuoti, susipynę visžaliai krūmai, dygliuotosios akacijos.

Europiečių atvykimas turėjo nemažą poveikį žemyno augalijai: atsirado javai, ąžuolai, tuopos, vaismedžiai bei kiti augalai.

Australija - koalų namai

Žemyno izoliuotumas nulėmė Australijos gyvūniją. Čia išlikę nemažai retų gyvūnų rūšių, kurių niekur kitur pasaulyje nesurasite. Pavyzdžiui, ančiasnapiai ir echidnos. Iš sterblinių gyvūnų, kurie šalyje  ypač paplitę, geriausiai pažintos ir ištyrinėtos yra kengūros, tačiau yra ir sterblinių voverių, lokių koalų ir kt.

Australija: vietiniai gyventojai

Australija – aborigenų žemynas. Šiuo metu šių čiabuvių yra apie 50 tūkstančių, kurių didžioji dalis gyvena rezervacijose, vakariniuose ir šiauriniuose žemyno rajonuose. Atvykę europiečiai juos išstūmė iš pietritinių ir ir pietinių Australijos rajonų ,kur sąlygos gyvenimui buvo daug tinkamesnės. Kolonistai nepaprastai gerus medžiotojus bandė paversti savo vergais ir priversti juos dirbti fermuose. Tačiau ši sritis vietiniams gyventojams buvo visai nepažįstama – jie niekada neužsiiminėjo nei žemdirbyste, nei gyvulininkyste. Kolonistų ir čiabuvių nesutarimai virto masiškais aborigenų naikinimais. Todėl XIX amžiaus pabaigoje jų skaičius Australijoje sumažėjo dešimteriopai.

Deja, Australija aborigenams dar ir dabar ne pati maloniausia vieta gyvenimui: jie neturi teisės dalyvauti visuomenės gyvenime ar netgi užeiti į kavinę pavalgyti, negauna  medicininės pagalbos, dirba sunkiausius ir juodžiausius darbus. Tačiau tai gabūs žmonės – jie nesunkiai ir gretai mokosi svetimų kalbų, ypač anglų kalbos. Jų tarpe yra talentingų žmonių, pavyzdžiui, dailininkai ar skulptoriai.

Australija: lankomiausios vietos

 • Sidnėjus – turistų labiausiai lankomas miestas Australijoje (Sidnėjaus Operos Rūmai, Uosto tiltas ir kt.).
 • „Cairns“ miestas ir Didysis Barjerinis Rifas – nuostabus tropinis rojus. Čia rasite gražiuosius kurortus visapusiškam poilsiui bei įvairioms pramogoms.
 • Brisbano miestas – įspūdingas, modernus bei didelis miestas, kur gyvena daugiau nei 1.5 mln. gyventojų.
 • Modernusis Melburnas – tai vienas iš gyviausių pasaulio miestų, pasižymi neįprasta orų kaita.
 • Didysis Vandenyno kelias – kelionė po šią vietovę paliks Jums nepamirštamų įspūdžių, o įspūdingas kraštovaizdis ne vienam užgniauš kvapą.

Australija: pagrindiniai faktai

 • Plotas: 7 682 557 kv.km
 • Ilgiausia upė: Murrary – Darling 3780 km
 • Didžiausias ežeras: Eyre‘o ež. iki 15 000 kv.km
 • Aukščiausia vieta: Kosčiuškos kln. 2230 m
 • Žemiausia vieta: Eyre‘o ež. -16 m
 • Sostinė: Canberra  334 000
 • Didesni miestai: Sydney, Melbourne, Brisbane, Perth, Abelaide,Gold Coast, Newcastle, Wollongong
 • Svarbiausi uostai: Sydney, Melbourne, Newcastle, Port Kembla,Fremantle, Geelong
 • Valdymo forma: parlamentinė monarchija britų sandraugoje
 • Administracinis suskirstymas: 6 federasinės valstijos ir 2 teritorijos
 • Gyventojų: 20.6 mln
 • Rasinės grupės: baltaodžiai  92 % , azijiečiai 7 %, aborigenai ir kiti 1 %
 • Kalbos: anglų (ofic.), kinų, čiabuvių ir kitos
 • Raštingumas: 99 %
 • Religijos: Romos katalikai 26 %, anglikonai 21 %, kiti krikščionys 19 %, budistai 2 %, laisvamaniai 30 % ir kiti 4 %
 • Piniginis vienetas: Australijos doleris (AUD)= 100 centų

Australija, nors ir mažiausia iš kitų žemynų, laukia Jūsų ir siūlo nepaprastą bei įsimintiną kelionę po gana įvairialypes vietoves bei patirti nuostabių nuotykiu kartu su visa šeima bei artimaisiais.

Naudingos nuorodos

http://lt.wikipedia.org/wiki/Australija

http://australia.gov.au/

http://www.australia.com/index.aspx

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *