Austrija

Austrija (Austrijos Respublika) – tai valstybė vidurio Europoje, besiribojanti su Vokietija ir Čekija šiaurėje, Vengrija ir Slovakija rytuose, Slovėnija ir Italija pietuose, o vakaruose su Šveicarija bei Lichtenšteinu. Valstybė neturi priėjimo prie jūros, o net 63 % šalies teritorijos užima Rytinės Alpės.

Parlamento rūmai, Austrija

Austrija: trumpa valstybės istorija

Kadaise Austrija, ar bent jau dalis jos, priklausė Romos imperijai, vėliau hunams, ostrogotams, bavarams ir frankams. Jos vardas (Ostarrichi) pirmą kartą paminėtas 996 metais ir panašiai nuo šių metų, valdant Habsburgams, valstybė pradeda plėstis.

XIII amžiuje Austrijos pavadinimas atsiranda ir lotynų kalba. Kaip atskira imperija Austrija pradeda gyvuoti tik po Šventosios Romos imperijos panaikinimo. Susidaro Austrijos – Vengrijos imperija, kuri po Pirmojo pasaulinio karo buvo išskirstyta į kelias nepriklausomas valstybes. Po šio karo susikūrė ir dabartinė Austrijos respublika, kurios sienos galutinai susiformavo 1922 metais.

Antrojo pasaulinio karo metais Austrija dalyvavo Vokietijos pusėje, o tai reiškia, kad šalyje neišvengiamai įsigalėjo fašistinis rėžimas. Vėliau valstybė buvo padalyta į keturias okupacines zonas, kurios okupavo Vieną ir padalino ją į keturis sektorius.

Nepriklausoma ir demokratinė respublika buvo atkurta tik 1955 metais, o tų pačių metų spalio 26 –ąją paskelbtas neutralitetas. Ši data laikoma Austrijos nacionaline švente.

1995 metais Austrija įstojo į Europos Sąjungą, o 1999 –aisiais tapo euro zonos nare.

Austrija - kalnų šalis (Grosglokneris)

Austrija: geografija

Austrija, kaip jau minėta anksčiau, yra centrinėje Europos dalyje. Per ją eina svarbus tarptautinis kelias iš Vakarų Europos į Pietryčių Europą bei iš Šiaurės Europos į Pietų Europą.

Austrijos plotas -83 858 kv.km, sostinė Viena.

Austrija – kalnų šalis. Jie, kartu su priekalnėmis, užima apie 80 % visos šalies teritorijos. Svarbiausi yra Rytų Alpių sistemos kalnai, kurie driekiasi per visą Austriją ir sudaro didžiąją šalies dalį. Kita dalis sudaryta iš Vakarų Alpių. Šiauriau nuo Dunojaus yra Čekijos masyvas, taip pat Austrijoje yra ir Mažieji Karpatai. Aukščiausia šalies viršūnė – Grosglokneris.

Austrijoje teka Dunojus su intakais, o vakariniu pakraščiu – Reinas. Ežerai daugiausia ledyninės kilmės.

Dirbamoji žemė užima 18 %, o žemės ūkyje darbuojasi tik 2 % gyventojų. Austrijoje svarbi pieno ir mėsos gyvulininkystė, taip pat ir javų auginimas. Galima aptikti ir naftos bei dujų. Austrija yra pirmoji Europoje pagal gaunamo grafito kiekį. Be jo šalyje yra volframo rūdies ir valgomosios druskos.

Austrija pasaulyje pirmauja ir pagal elektros baterijų ir elementų, slidžių eksportą. Nemažai pajamų gauna iš turizmo ir slidžių sporto.

Austrija: turizmas

  • Franzo Gsellmano „Weltmaschine“ (Pasaulio mašina) – tai iš žaislų, miniatiūrinių vėjo malūnų ir kitų žaismingų detalių. Šios mašinos kūrėjas taip ir nespėjo paaiškinti kūrinio paskirties, tačiau reginys vis tiek labai įspūdingas.
  • Jeigu norite tiesiog ramiai praleisti atostogas, galite išsinuomoti vasarnamį. Austrijoje veikia nemažai namukų ar kambarių nuomos punktų, kurie siūlo savo paslaugos gamtos mylėtojams, ramybės išsiilgusiems ar šventėms besiruošiantiems turistams.
  • Austrija – puiki vieta ilsėtis bei keliauti visai šeimai. Čia rengiami įvairūs festivaliai vaikams ir paaugliams, mamoms siūlomi SPA malonumai. Taip pat nemažai vandens sporto pramogų, siūlomos įvairios pamokos, pavyzdžiui, plaukiojimas burlente ar vandensvydis.
  • Getreidegasse – viena iš gražiausių Europos senamiesčio gatvių, skirta pėstiesiems. Rengiamos ekskursijos, kurių metu turėsite galimybė pasigrožėti originaliomis iškabomis, išlikusiomis dar nuo XVI amžiaus, ar gražiaisiais vidiniais kiemeliais.
  • Jei Jus domina apranga ar mados istorija, galite apsilankyti Aprangos muziejuje, kur eksponuojami Austrijos nacionaliniai kostiumai.
  • Vaikams neabejotinai patiks Žaislų muziejus.Čia eksponuojami antikvariniai traukinukai ir lėlės, tačiau galima rasti ir modernių žaislų.
  • Pilis Hohensalzburg‘as – tai įspūdingo dydžio tvirtovė, pastatyta 1077 metais, nuo kurios atsiveria nuostabus kraštovaizdis. Čia organizuojamos ekskursijos, galima užsisakyti gidą.

Tai tik maža dalis pramogų, kurias Jums siūlo Austrija, tad belieka tik apsispręsti dėl atostogų pobūdžio bei vietos ir pasirūpitni kelionės bilietais.

Naudingos nuorodos

http://www.statistik.at/web_de/services/wirtschaftsatlas_oesterreich/oesterreich_innerhalb_der_eu/index.html

http://lt.wikipedia.org/wiki/Austrija

http://www.biblioteka.lt/metai/austrija/gamta.htm

Tagged with 

One thought on “Austrija

  1. […] Austrija – šalis, garsėjanti siūlomomis žiemos pramogomis – snieguoti kalnai visada pasiruošę priimti aktyvaus poilsio mėgėjus, slidinėjimo entuziastus. Visgi ši šalis turi kuo didžiuotis ir kitais metų laikais, todėl kviečiame susipažinti su lankytinomis vietomis Austrijoje. […]

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *