Budapeštas

budapestas

Budapeštas

Keliaukime į devintąjį pagal dydį Europos Sąjungos miestą, Vengrijos sostinę – Budapeštą. Budapeštas – viena žinomesnių Europos žemyno sostinių, dalinama į dvi dalis (Peštas ir Buda) Dunojaus upės. Miestas turi netoli dviejų milijonų gyventojų.

Budapešto praeitis

Viduramžiais miestas buvo padalintas į tris atskiras dalis-miestelius: Peštą, Budą ir Obudą. Žvelgiant į dar gilesnę praeitį – romėnų laikus – Budapeštas vadintas dar savotiškesniu vardu: Akvinkas.

Peštas, Buda ir Obuda, dalys, būdamos kaip atskirų miestų teritorijos, priklausė ir skirtingiems valdovams (pvz.: Buda priklausė Osmanams, vėliau Habsburgams).

1872 metais visi trys miestai sujungti į vieną bendrą miestą – Budapeštą.

XX amžius šiam miestui buvo nelengvas – kaip ir visa Europa, kentėjo nuo Pirmojo ir Antrojo pasaulinių karų. Antrojo pasaulinio karo metu, Budapeštas buvo okupuotas fašistų (Vokietijos), o iš paskos jų atėjo okupantai sovietai. 1956 metais kilo žymioji Vengrijos antikomunistinė revoliucija, įtakojus marksizmo pažiūrų šalininkų entuziazmą ne tik pačioje šalyje, bet ir visoje Europoje bei Sovietų Sąjungos šalyse.

budapestas

Budapeštas

Budapeštas šiomis dienomis

Budapeštas laikomas svarbiausiu miestu ne tik Vengrijoje, bet ir visoje Centrinėje Europoje. Neveltui miestas itin plėtoja savo kultūrinę, mokslinę, politinę veiklą. Didelis dėmesys skiriamas ir turizmo sričiai, nes Budapeštą kasmet aplanko vis didesnis kiekis lankytojų.

Miestas žavi savo senamiesčio gatvėmis, išlikusių senovinių monumentų, įsikūrusių jaukių kavinukių, parduotuvių, vietinio maisto restoranų (neprošal paragauti vengriško guliašo).

Lankomiausios Budapešto vietos:

  • išlikę griuvėsiai buvusio Akvinko miesto;
  • Karališkieji rūmai, statyti XIII-XVIII amžiuje. Miesto statybos trūko tokį  ilgą laiką dėl niokojimų, paties miesto dalijimosi ir valdovų nesutarimų;
  • Vengrijos parlamentas, įspūdingos architektūros kūrinys, statytas 1884 – 1904 metais;
  • Parapijinė bažnyčia centre, pradėta statyti dar XII amžiuje;
  • Žvejo Tvirtovė, statytas XIX amžiaus pabaigoje – XX amžiaus pradžioje. Tai vienas žymiausių Budapešto tvirtovių, kurtų neogotikiniu stiliumi;
  • Muziejai, galerijos: dailės ir meno muziejus; Vengrijos nacionalinė galerija; liaudies meno ir etnografijos muziejus.

Budapeštas – spalvingas miestas, kurį puošia architektūriniai paminklai, vystomas kultūrinis gyvenimas ir tekanti Dunojaus upė.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *