Kaliningradas

Kaliningradas

Kaliningradas

 

Kviečiame susipažinti su vienu svarbiausių Rusijos miestų, centrų – Kaliningradu, lietuviškai dar vadinamu Karaliaučiumi.

Kaliningradas išsidėstęs Kaliningrado srityje, prie Baltijos jūros, Priegliaus upės žiotyse, čia priskaičiuojama apie 450000 gyventojų.

Pasižvalgykime po šią rusišką erdvę, kuri buvo formuojama kelis šimtmečius.

 

Atsigręžus į Kaliningrado istoriją

 

Miesto istorija prasidėjo dar XIII amžiaus viduryje, kuomet Vokiečių ordinas čia pastatė pilį. Tuo metu aplink įsikūrė ir keli miestai, kurie sujungti buvo tik XVIII amžiaus pradžioje. Miestai buvo įkurti buvusioje sembų gyvenvietėje, sujungus juos, Kaliningradas tapo šios sembų teritorijos centriniu vieta.

XV amžiaus viduryje buvo prijungtos Lenkijos žemės su Marienburgu ir Olštynu, tad tuometinio Karaliaučiaus pilis tapo svarbiausia Ordino rezidencine vieta.

XVI amžiaus pirmoje pusėje šis Rusijos miestas atiteko Prūsijos hercogystės valdžiai, nuo XVIII amžiaus antros pusės – Rytų Prūsijos provincijos sostinė.

XX amžiaus viduryje Kaliningradas buvo itin didelis, masyvus miestas, kuriame gyveno įvairių tautų atstovai. Tačiau karo metu miestas buvo smarkiai apgriautas, o vėliau atstatytas sovietiniu stiliumi.

Iki pat XX amžiaus vidurio šis miestas buvo gana vokiškas, jo pavadinimas taip pat – Konigsberg, tik 1946 metais pakeistas į Kaliningradą, tuo metu, kai SSRS aneksavo nemažą Rytų Prūsijos dalį. Naujas pavadinimas miestui suteiktas mirusio SSRS veikėjo garbei ir vardui atminti – M. Kalininui.

 

Kaliningradas

Kaliningradas

Kaliningradas šiandien

 

Šiuo metu miestas dažnai asocijuojasi su sovietmečiu, dauguma architektūrinių erdvių šioje Rusijos vietoje – masyvios, net bauginančios, nemažai jų – apleistos, kas dar labiau gąsdina.

Visgi, Kaliningradas svarbus kaip uostamiestis, čia įsikūręs upių uostas ir nežšąlantis – jūrų. Pastoviai kursuoja keltai, miesto zonoje eina svarbūs kelių mazgai, geležinkelis.

 

Didelės pajamos susitelkia išgaunant naftą, dar daugiau jos planuojama iškasti Baltijos jūros šelfe.

 

Kaliningradas

Kaliningradas

Lankytinos Kaliningrado vietos:

  • Senoji miesto katedra;
  • Tarybų rūmai („Sovietų namai“)– sovietinės architektūros pavyzdinis statinys;
  • Kristaus katedra, rusu ortodoksų bažnyčia, baigta statyti 2006 metais;
  • Karaliaus vartai;
  • Istorijos ir meno muziejus;
  • Centrinis miesto teatras;
  • Kanto skulptūra.

 

Kaliningradas – svarbus administracinis centras, su reikšmingais upių ir jūros uostais.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *