Orhusas

Orhusas

Orhusas

Tęsiame klajones po Skandinavijos regioną, šįkart esame antrajame pagal dydį, gerai žinomame Danijos mieste Orhuse (Aarhus).

Orhusas išsidėstęs rytinėje šalies dalyje, dar žinomoje kaip Jutlandija, prie Orhuso įlankos. Čia gyvena apie 300000 žmonių.

Susipažinkime su šiuo lietuviams gana žinomu Danijos miestu.

Orhuso gimimas

Ankstesniais laikais šis Danijos kraštas buvo žinomas kaip nedidelė vikingų gyvenvietė. Oficialia miesto įkūrimo data laikomi 953 metai, poto, kai ši vietovė tapo vyskupystės centru. Orhusas laikomas seniausiu miestu Skandinavijoje.

Miesto reikšmė išaugo XV amžiuje, kuomet jam buvo suteiktos didesnės miesto teisės. XVII amžiuje Orhusui teko kovoti su vokiečiais, buvo statomos tvirtos gynybinės sienos, vėliau miestas buvo okupuotas švedų. Visgi Orhusas net tuomet neprarado savo galios prekybinėj srityje, o miesto reikšmingumas išaugo XIX amžiuje nutiesus geležinkelį, kas prekybą ir pramonę leido vystyti dar kokybiškiau ir sparčiau. Jau tuo metu Orhusas tapo vienu svarbiausiu ir didžiausiu šalies miestu.

Orhusas

Orhusas

Orhusas padėtis šiomis dienomis

Jei kas paklaustų, kuo šiuo metu Orhusas labiausiai garsėja, atsakymas greičiausiai būtų, jog savo švietimu bei studijomis. Žinia, mieste visuomet gausu studentų iš viso pasaulio, o lietuviai taip pat nevengia šio krašto kaip mokslo vietos.

Orhusas, nuo XIX amžiaus itin plėtojantis pramoninę veiklą, neatsilieka joje ir XXI amžiuje: aktyviai vysto metalų, mašinų, laivybos, netgi alaus pramonę.

Šiame mieste gimė, užaugo, kūrė, dirbo daug žymių ir nusipelniusių asmenų. Orhusas žymus ir savo istoriniu palikimu, ryškiai matomu miesto senamiestyje.

Orhusas

Orhusas

Žymiausios ir lankomiausios Orhuso vietos:

  • Miesto rotušė, įrengta 1941 metais iš marmuro;
  • Švč. Mergelės bažnyčia ir joje esanti Šv. Mykolo kripta, likusi dar XI amžiuje;
  • Šv. Klemenso katedra, statyta XIII amžiuje gotikiniu stiliumi. Laikoma ilgiausia bažnyčia visoje Danijoje;
  • Meno muziejus;
  • Orhuso miesto ir etnografijos muziejus Den Gamle By, įkurtas po atviru dangumi;
  • Vikingų muziejus.

Orhusas – daniškos darnos, tvarkos ir stabilumo miestas, į kurį traukia daug užsieniečių gyventi bei mokytis.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *