Priština

Pristina

Priština

Pakeliaukime po turbūt ne visiems žinoma miestą, Kosovo sostinę, įdomaus skambesio pavadinimo Prištiną.

Priština įsikūrusi šiaurės rytinėje šalies dalyje, šalia Goljak kalnų, netoli Badovac ežero. Čia vyraujantis klimatas – gana drėgnas, su itin šiltomis vasaromis, bet vėsiomis, snieguotomis žiemomis.

Mieste priskaičiuojamas vienas milijonas gyventojų.

Prištinos gimimas ir istorinė praeitis

Pirminis miesto egzistavimas žinomas nuo romėnų laikų, tik kitu pavadinimu – Ulpiana. Vėliau ši vietovė buvo sugriauta, atstatyta Justiniano I.

Priština suklestėjo tik po Romos imperijos žlugimo, kadangi ji buvo įsikūrusi vietovėje kelių, kurie buvo pagrindinis Balkanų pusiasalio tarpusavio susisiekimo centras. Tokiu būdu miestas tapo žinomas tarp keliautojų, prekeivių, garsėjo kaip gera prekybinė, amatų vieta. Viduramžiais, iki XV amžiaus vidurio Priština buvo Kosovo sostinė ir vienas svarbiausių miestų iki užkariaujant Osmanams. Vėliau, XVII amžiuje dauguma gyventojų jau buvo musulmonai, slavai, o nebe albanai. Svarbiausia kova su Osmanais prasidėjo XIX amžiaus antroje pusėje. Deja, pats Kosovas XX amžiaus pirmoje pusėje tapo Serbų, kroatų ir slovėnų karalystės dalimi. Antrojo pasaulinio karo metu į vietovė sugrįžo daug albanų.

Oficialia Kosovo sostine Priština paskelbta tik 2008 metais.

Šių dienų Priština

Miestu patyrus daug užkariavimų, tautų kitimo, šiuo metu didžiausią miesto gyventojų dalį sudaro albanai, serbai, bosniai ir čigonai.

Keliaujant po šiandieninę Prištiną, savotiškai žavi miesto pastatų masiškumas, gigantiškumas. Miestas nepasižymi tvarkas ar ypatinga švara, nėra gerai išvystyta turizmo infrastruktūra. Vienintelė žalia Prištinos vieta, kuri seniau buvusi itin neprižiūrima, šiomis dienomis yra sulaukusi ypatingos priežiūros: čia gausu medžių, gėlynų, krūmų, lankytojams padarytų pasivaikščiojimo takelių, vaikų žaidimo aikštelė.

Pristinos-parkas

Prištinos parkas

Lankytinos Prištinos vietos:

  • Jaunimo rūmai;
  • aukščiausias miesto pastatas Rilindja Tower;
  • Motinos Teresos bulvaras;
  • Kosovo muziejus, įsteigtas 1960 metais;
  • Clock Tower, pastatytas XIX amžiuje;
  • Germia parkas, didžiausias mieste. Puiki vieta iškylauti su šeima;

Pirština – miestas, kuriame nėra ypatingos architektūros ar turistinė veiklos, tačiau čia dvelkia albaniška, rytietiška dvasia, kur įdomu pamatyti kitos kultūros gyvenimą, žmones, jų elgsena.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *